انواع پسته ایرانی

در بین انواع مختلف خشکبار که در بازار وجود دارد پسته را می توان یکی از نمونه های محبوب معرفی کرد. که از لحاظ ارزش غذایی نیز بسیار ارزشمند می باشد. این نوع خشکبار به عنوان یکی از محصولات صادراتی در ایران به حساب می آید که در بازار جهانی شناخته شده می باشد.

 

معرفی انواع پسته

ایران را می توان یکی از قطب های تولید پسته معرفی کرد. که محصولات خود را به بسیاری از کشور های جهان صادر می نماید. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم بهترین نوع پسته در جهان مربوط به ایران می باشد. با توجه به این که این محصول در کدام ناحیه از ایران کشت می شود ویژگی های متفاوتی را برای آن می توان در نظر گرفت. از همین رو انواع مختلفی را می توان برای این محصول در نظر گرفت. در ادامه به برخی از رایج ترین انواع آن اشاره خواهیم کرد.

1_ کله قوچی

از ویژگی های این نوع پسته می توان به مغز درشت و ثمردهی خوب اشاره کرد. با توجه به این که این مورد از ارقام زود گل می باشد بیشتر در معرض سرمازدگی قرار دارد و از این جهت نیازمند مراقبت می باشد.

2_ اوحدی

این گروه را می توان یکی از نمونه های سازگار با هر آب و هوایی معرفی کرد. مرکز تولید این گروه شهر رفسنجان است به طوری که در 80 درصد باغات این شهر شاهد تولید آن می باشیم.

3_ بادامی

علت نامگذاری این گروه را می توان شکل بادامی آن دانست. از ویژگی های این گروه می توان به زود رس بودن آن اشاره کرد.

4_ احمد آقایی

یکی از نمونه هایی که در بازار خارجی طرفداران بسیاری دارد پسته احمد آقایی می باشد. از ویژگی های این گروه می توان به زمان کم برداشت و عملکرد بالا اشاره کرد.

5_ قزوینی

همان طور که از نام این گروه می توان حدس زد محل تولید آن استان قزوین است. این گروه با نام کله بزی نیز در بازار شناخته می شود. این گروه را می توان از جمله انواع زود رس معرفی کرد که در مرداد ماه قابل برداشت می باشد.

6_ خنجری دامغان

این گروه نیز از لحاظ شکل ظاهری شکل بادام می باشد. و فقط قسمت انتهایی آن شبیه به خنجر است. معمولا این نوع پسته را با گروه بادامی مخلوط کرده و در بازار به این شکل به فروش می رسانند.

7_ پسته اکبری

پسته اکبری یکی از انواع تجاری می باشد که ظاهری درشت، کشیده و طعمی بی نظیر دارد. از این نوع در آجیل های لوکس استفاده می کنند.از پسته اکبری به علت کیفیت بالا و ظاهر مناسب بیشتر در صادرات استفاده میشود.

8_ فندقی

این گروه نسبت به انواع دیگر ریزتر می باشد. و به همین دلیل مقرون به صرفه تر از انواع دیگر است. شکل ظاهری این نوع پسته گرد و کروی شکل می باشد.

پسته اکبری درجه یک

پسته و انواع آن

پیستاک
بهمن 4, 1399